Aydınlık’ın hedefinde sol gazeteler var

Aydınlık gazetesi bugün manşet haberinde sol ve sosyalist basının İran tutumunu eleştirdi. “PKK ve dostlarının İran düşmanlığı” manşetiyle yayımlanan Aydınlık, sol gazetelerin tutumunu, “Batı emperyalizminin ‘rejim değişecek’ psikolojik savaşına alet oldular” sözleriyle hedef aldı.

Nadir Temeloğlu imzasını taşıyan haberde Yeni Yaşam, Sözcü, Birgün ve Evrensel gazeteleri için “ABD-İsrail psikolojik savaşına alet oldular” denilerek şu yorum yapıldı: “Türk milleti, kardeş İran halkının acısını paylaşıyor. Şehitler için bir günlük millî yas ilan edildi fakat başta PKK’nın yayın organı Yeni Yaşam olmak üzere Sözcü, Birgün ve Evrensel gibi gazeteler hem İbrahim Reisi’yi hem de İran’la dayanışmayı hedef aldı. ABD-İsrail psikolojik savaşına alet oldu.”

“Bu koraya kendine ‘Atatürkçü’ diyen Sözcü de katıldı” denilen haberde Sözcü gazetesinin de Muharrem İnce üzerinden İran’ı hedef aldığı yazıldı. “PKK ve PKK kuyrukçusu gazeteleri anlayabiliyoruz. Doğrudan Batı’nın kullanışlı araçları oldukları için bu manşetleri olağan karşılıyoruz. Peki, Sözcü?” diye soran Temeloğlu, Cumhuriyet’ten Zülal Kalkandelen’in “Ben yas tutmadım!” sözlerini de eleştirdi.

Aydınlık haberinde şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye, İran, Azerbaycan birliği, bölge ülkelerinin işbirliği Batı’yı rahatsız ediyor. Bunun için de, bu ülkeler içindeki araçlarıyla birbirlerine düşmanlığı körüklüyor.

Unutmayalım: Birimizin toprak bütünlüğü bozulursa, hepimizin ki bozulur. Böylesi bir kader birliğimiz var. Hele İran’la kader birliğimiz çok daha derinlere dayanıyor. Kaşgarlı Mahmud, Divan-ı Lugat-ı Türk’te ‘Börk başsız, Türk Farssız olmaz’ diyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir